Our range of products include 1000w mild steel fiber laser cutting machine, 12000w mild steel platform fiber laser cutting machine and mild steel cnc plasma cutting machine.
₹ 1949999 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1500 x 3000mm |
| Laser Power | 3 kW |
| Cutting Material | Mild Steel, Aluminium, SS |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Automation Level | Automatic |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | LF4515L |
| Brand | ADK |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Area | 15000 x 3000mm |
| Table Type | Fixed Table |
| Control System Brand | Cypcut |
| Country Of Origin | China |
₹ 4800000 / Unit Get Latest Price
| Machine Type | Fiber Laser Cutting Machine |
| Working Area | 1500x3000 mm |
| Laser Power | 12000W |
| Cutting Material | SS, Aluminium, MS |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Automation Level | Automatic |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Brand | ADK |
| Cutting Speed | 120 m/min |
| Table Type | Rotary With Table |
| Control System Brand | Cypcut |
| Country Of Origin | India |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Thickness | 100mm |
| Warranty | 12 months |
| Power Source | Electric |
| Weight | 4500 kg |
| Dimesion | 8150 mm X 2825 mm X 2125 mm |
| Repeat Positioning Accuracy | +-0.03mm |
12,000W Mild Steel Platform Fiber Laser Cutting Machine is a high-performance industrial cutting solution designed for precise and efficient processing of thick mild steel sheets. Equipped with advanced fiber laser technology, it offers exceptional cutting speed, accuracy, and reliability, making it ideal for large-scale manufacturing and metal fabrication industries.
₹ 1985000 / Piece Get Latest Price
| Table size | 1300x2500 mm |
| Cutting Thickness | 5 mm |
| Plasma power | 120 A |
| Max mild steel cut | 16 mm |
| Automation Grade | Fully-automatic |
| Voltage | 415V |
| Cutting speed | 4000 mm/min |
| CNC controller | Hypertherm |
| Torch height control | Automatic THC |
| Phase | 3 Phase |
| Drive type | Servo drive |
| Gas type | Nitrogen |
| Track Width | 2500mm |
| Track Length | 4000mm |
| Effective Track Length | 2500mm |
| Brand | ADK |
| Laser Power | 4000W |
| Material | Stainless Steel |
| Flame Cutting | Mild Steel |
4000W Mild Steel CNC Plasma Cutting Machine is a versatile and efficient metal cutting solution designed for precise and rapid cutting of mild steel and other conductive materials. Ideal for small to medium-sized fabrication shops, this machine combines power, accuracy, and ease of operation to deliver professional-quality results.
Harshit Shah (Partner)
ADK Engineering And Solutions
Fifth Floor, A-504, Empire Business Hub, Beside Sola Water Tank Science City Road, Sola
Ahmedabad - 380060, Gujarat, India