Providing you the best range of table type plasma cutting machine, cnc table top plasma cutting machine and fully-automatic cnc table type plasma cutting machine with effective & timely delivery.
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Table size | 1500x3000 mm |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Max mild steel cut | 16 mm |
| Power | 2 KVA |
| Voltage | 415V |
| Cutting speed | 2000 mm/min |
| CNC controller | Hypertherm |
| Torch height control | Automatic THC |
| Brand | ADK |
| Machine Capacity | AC 220V, single phase (+-10%), 50 Hz, 2 KVA |
| Plasma Power | According to power source, Normally 415V , 3 phase |
| Surface Finish | Color Coated |
| Phase | Three Phase |
| Cutting Method | Plasma |
| Working Width | 1500mm |
| working Length | 3000mm |
| CNC Controller System | Weldarc |
| Plasma Torch Height Sensor | Arc Voltage Based |
| Gear Box | Planetary |
| Motor and Drives | Panasonic |
| Rapid Positioning Speed | 10000mm/min |
| Longitudinal Guiding Accuracy | +/- 0.2mm/3m |
| Repeatability Accuracy | +/-0.3mm |
| Cutting Material | Aluminum |
| Production pierce (In Thickness) | As per Power Source |
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Table size | 2000x4000 mm |
| Plasma power | 63 A |
| Max mild steel cut | 12 mm |
| Automation Grade | Fully-automatic |
| Voltage | AC 220V |
| Cutting speed | 2000 mm/min |
| Material | Mild Steel |
| CNC controller | Hypertherm |
| Torch height control | Automatic THC |
| Phase | Single Phase |
| Brand | ADK |
| Max Cutting Width | 1500 mm |
| Max Cutting Length | 3000 mm |
| Machine power | 2 kVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Power source | Hypertherm USAO-12000 mm/Min |
| X Axis Linear Motion Guide | Dual Guide Rod |
2 KVA CNC Table Top Plasma Cutting Machine The offered machines are manufactured as per industry standards using the best quality components under the guidance of our expert team. Our offered machines are used in divers industries for cutting metal products and are available in different specifications to fulfill the wide needs of our esteemed clients. In addition to this, clients can avail the entire range from us in customized options and at market leading prices.
Mechanical Parts:
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Table size | 2000x4000 mm |
| Cutting Thickness | 12 mm |
| Plasma power | 160 A |
| Max mild steel cut | 16 mm |
| Automation Grade | Fully-automatic |
| Voltage | 415V |
| Cutting speed | 2000 mm/min |
| Material | Mild Steel |
| CNC controller | Hypertherm |
| Torch height control | Automatic THC |
| Phase | 3 Phase |
| Drive type | Servo drive |
| Country of Origin | Made in India |
| Plasma torch height sensor | ARC Voltage based |
| Cutting material | Mild steel |
| Machine power | 2 kVA |
| Brand | ADK |
Features:
Harshit Shah (Partner)
ADK Engineering And Solutions
Fifth Floor, A-504, Empire Business Hub, Beside Sola Water Tank Science City Road, Sola
Ahmedabad - 380060, Gujarat, India