Providing you the best range of ss sheet cutting machine, hydraulic plate shearing machine and nc hydraulic shearing machine with effective & timely delivery.
₹ 2700000 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Manufacturing |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Machine Type | CNC |
| Power Source | 1000W 2000W 3000W(Optional) |
| Operation Mode | CNC |
| Brand | ADK |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Type of Machine | Laser Metal Cutting Machine |
| Max Cutting Speed | 80m/min |
| working area | 3000mm x 1500mm 4500mm*1500mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 800000 / Piece Get Latest Price
| Cutting length | 2500 mm |
| Cutting thickness | 12 mm |
| Sheet material | Aluminium, SS, MS |
| Machine type | Swing beam |
| Control type | NC |
| Motor power | 15 kW |
| Suitable For Welding Rod | 1-2mm |
| Cutting Material | Stainless Steel |
| Back gauge range | 800 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Strokes per min | 6 spm |
| Phase | Three phase |
| Brand | ADK |
₹ 1200000 / Piece Get Latest Price
| Cutting length | 2500 mm |
| Cutting thickness | 16 mm |
| Sheet material | SS, Aluminium, MS |
| Control system | ESTUN |
| Back gauge range | 800 mm |
| Motor power | 7.5 kW |
| Shearing Thickness | 4 |
| Suitable For Welding Rod | 1-2mm |
| Cutting Material | Stainless Steel |
| Strokes per min | 12 spm |
| Automation Grade | Automatic |
| Table height | 850 mm |
| Phase | Single phase |
| Power | 7.5 V |
| Dimension Mm | 3035x1570x1720 mm |
| Shearing Width | 2500 mm |
| Brand | ADK |
Minimum order quantity: 1200000 Piece
Harshit Shah (Partner)
ADK Engineering And Solutions
Fifth Floor, A-504, Empire Business Hub, Beside Sola Water Tank Science City Road, Sola
Ahmedabad - 380060, Gujarat, India