Our product range includes a wide range of lf 60m professional tube laser cutting machine, round pipe laser cutting machine and square pipe laser cutting machine.
₹ 3500000 / piece Get Latest Price
| Laser Power | 6 kW |
| Machine Type | Pipe Laser Cutting Machine |
| Working Area | 2000x4000 mm |
| Cutting Material | MS |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Automation Level | CNC |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Model Name/Number | LF 60M |
| Brand | ADK |
| Capacity | 500 W |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimension | 11900x1580x2260 mm |
| Repeat Positioning Accuracy | +-0.02 mm/m |
| Hold Diameter | 22 mm |
₹ 8470000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 12 kW |
| Max Pipe Diameter | 350 mm |
| Cutting Material | MS, Aluminium, GI Sheet, Brass, SS, Copper, Round Pipe |
| Max Pipe Length | 7 m |
| Pipe Shape | Round Pipe, Channel, Square Pipe |
| Chuck Type | Electric Chuck |
| Brand | ADK |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Model Name/Number | LF60 MA |
| Repeat positioning accuracy | +-0.02cmm/m |
| Max speed | 1.5cG |
used for cutting square tube, rectangular tube, oval tube, waist type tube, hexagonal tube; square tube ??? 20 * 20- ???150 *150mm, round tube Φ20-Φ 210mm wall thickness of 0.5-10mm carbon steel tube, 0.5-10mm stainless steel tube.
₹ 8400000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Tube Laser |
| Laser Power | 2 kW |
| Max Pipe Diameter | 160 mm |
| Max Pipe Length | 6 m |
| Cutting Material | Aluminium, SS, MS |
| Pipe Shape | Square Pipe |
| Chuck Type | Electric Chuck |
| Model Name/Number | LM 60M |
| Brand | ADK |
| Automation Level | CNC |
| Laser Source Brand | Raycus |
| Country Of Origin | China |
| Automation Grade | Automatic |
| Repeat positioning accuracy | +-0.02 mm/m |
| Max speed | 1.5 G |
The laser pipe cutting machine has an automatic feeding system, which is suitable for cutting various types of metal pipes such as carbon steel pipes, stainless steel pipes and aluminum alloy pipes, square pipes, round pipes and rectangular pipes.
IPG or Raycus laser source at your choice. High power specialized Cutting head, which can support durable and stable cutting.
Used for cutting square tube, rectangular tube, oval tube, waist type tube, hexagonal tube; square tube ??? 20 * 20- ???150 *150mm, round tube Φ20-Φ 210mm wall thickness of 0.5-10mm carbon steel tube, 0.5-10mm stainless steel tube.
Harshit Shah (Partner)
ADK Engineering And Solutions
Fifth Floor, A-504, Empire Business Hub, Beside Sola Water Tank Science City Road, Sola
Ahmedabad - 380060, Gujarat, India